Mark Kurlansky - 1968: Godina koja je uzdrmala svijet
Bestseler the New York Timesa

Ova monumentalna knjiga dosad je najambicioznije djelo nagrađivanog publicista Marka Kurlanskog, riječ je o jedinstvenom i cjelovitom pogledu na jednu od ključnih godina u povijesti.

U knjizi 1968 godina koja je uzdrmala svijet, Mark Kurlansky oživljava kulturnu i političku povijest godine društvenih potresa i nemira koja je promijenila svijet. Po nekima, to je bila godina seksa, droge i rocknrolla. No ujedno je bila i godina atentata na Martina Luthera Kinga ml. i Bobbyja Kennedyja, pobune na Nacionalnoj konvenciji Demokratske stranke u Chicagu, Praškog proljeća i studentskih prosvjeda u čitavoj Europi, antiratnog pokreta i ofenzive Tet u sklopu rata u Vijetnamu, Black Powers, avangardnog kazališta, uzleta ženskog pokreta, te početka kraja Sovjetskog Saveza. Spontani ustanci istovremeno su se javljali širom svijeta - od New Yorka i Chicaga, do Pariza, Praga, Rima, Berlina, Varšave, Tokija i Ciudad de Mexica. Mark Kurlansky pokazuje kako je 1968 godina koja je uzdrmala svijet, zahvaljujući pojavi televizijskih prijenosa uživo postala prvom "globalnom" godinom. Ta prijelomna godina umnogome je oblikovala svijet u kojemu danas živimo.

Stvar je u tome, smatra ovaj autor, da je 1968. konformizam izašao iz mode. Knjiga obiluje zanimljvim anegdotama: Martin Luther King tako je početkom šezdesetih naletio na vrlo lukavog zapovjednika policije u nekom gradiću u Georgiji. King je u taj gradić došao sa svojim uobičajenim repertoarom koji je uključivao masovno okupljanje oko ideje nenasilnog otpora. Tada bi obično dolazilo do brojnih hapšenja prosvjednika, što bi medijski dobro odjeknulo, i redovito bi došlo do intervencije s vrha vlasti nakon koje bi King i njegovi suradnici bili, uz odličnu pokrivenost štampom, pušteni iz pritvora. Međutim, ovaj šerif nije bio naivan: izjavio je da je proučio način na koji se King služi nenasiljem, pa je odlučio poslužiti se istim metodama. Posljedica ovakvog ponašanja bio je potpuni promašaj Kingove nenasilne konvencije. Tada je shvatio da okupljanja mora dogovarati u gradovima kojima "vladaju šefovi policije tankih živaca i bijesni, nestrpljivi gradonačelnici".

Ova turbulentna godina koja je počela objavljivanjem "Johna Wesleya Hardinga" Boba Dylana završila je u sjeni svemirskih istraživanja: jedna od zadnjih zanimljivih stvari te godine bio je prijenos kruženja Apola 8 oko Mjeseca. Bio je to u izvjesnom smislu puni krug, započet apoteozama slobode i završen trijumfom tehnologije.

Download

0 komentar(a) :

Objavi komentar